Putování k Port Arthuru: Cestopis zbabělců

Putování k Port Arthuru: Cestopis zbabělců - Tomáš Mazal | Replicamaglie.com

... že to není ... Vznikla tak útlá knížka Putování k Port Arthuru s podtitulem Cestopis zbabělců, která právě dorazila do českých knihkupectví ... Josef Škvorecký - Osobnosti kultury.cz ... . Kde vyřídil tank. Na zadní straně přebalu autor popisuje, jak našel na předsádce strojopisu Zbabělců cosi ukryté pod papírovou lepenkou. Putování k Port Arthuru Cestopis zbabělců. Přidat recenzi Autoři; Kategorie a témata; Bibliografické údaje; Čtenářské recenze. Zatím nehodnoceno :-( Vaše hodnocení Funkce je dostupná pouze pro přihlášené. Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako r ... Cestopisy | Spálená 53 ... . Zatím nehodnoceno :-( Vaše hodnocení Funkce je dostupná pouze pro přihlášené. Omlouváme se, ale hodnotit a komentovat knihy můžete pouze jako registrovaný uživatel po přihlášení. ... Facebook is showing information to help you better understand the purpose of a Page. See actions taken by the people who manage and post content. Jsme veřejná univerzální knihovna, kterou může využívat úplně každý. Naším posláním je získávat, zpracovávat, uchovávat a poskytovat informace, literaturu a další kulturní hodnoty. Máme ve fondu přes 2 000 000 dokumentů, vybere si u nás opravdu každý. Úvod > Použité knihy, grafika, pohlednice... > Použité knihy > Cestopisy > Tomáš Mazal - Puto...

INFORMACE

AUTOR
Tomáš Mazal
DIMENZE
9,44 MB
NÁZEV SOUBORU
Putování k Port Arthuru: Cestopis zbabělců.pdf

POPIS

Prvotní rovinou je dosud neznámá geneze vzniku Škvoreckého románu. Tomáš Mazal na základě unikátních dobových pramenů (např. jím objevený původní strojopis knihy "Zbabělci", dodnes považovaný za ztracený), neznámé korespondence J. Š. (s Marií Štichovou, Lubomírem Dorážkou atd.), výpověďmi "hlavních postav" o období let 1944-1955 rekonstruuje podněty a důvody vedoucí k sepsání románu "Zbabělci". Na pozadí sledujeme i vlastní životopis Josefa Škvoreckého. V další rovině nahlížíme na osudy knihy "Zbabělci" (včetně prvotních recenzí), jejíž první vydání v roce 1958 bylo záhy po vydání označeno za ideologicky závadné a skartováno.Na základě Tomášem Mazalem náhodně objevené autentické mapy Náchoda (ze 40. let, kterou v roce 1945 Josef Škvorecký doplnil vlastnoručními vpiskami - označením míst a dějů události z románu "Zbabělci") se odvíjí další rovina knihy. Tou je putování tří přátel současným Náchodem s asociacemi a svébytnými komentáři k ději knihy "Zbabělců" i obyvatel současného Náchoda. (Cílem poutníků je restaurace "Port Artur" jako symbolické spojnice všech prolínajících se dějů i postav.) Na příslušných místech města se poutníci zastavují a ukázkami (četbou z knihy Zbabělci) evokují genia loci dávného románového děje - května 1945.Příběh Škvoreckého "Zbabělců" mimo jiné ukazuje život mladých lidí, studentů gymnasia, jejich sny a touhy na pozadí totalitního režimu - protektorátu. V podtextu své knihy "Putování k Port Arturu" Tomáš Mazal téměř po čtyřiceti letech odkazuje na obdobnou situaci své generace, která na pozadí jiného totalitního režimu v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století prožívala obdobné zákazy ideologů moci. Přesto však, i když složitě nacházela tato z dalších generací vlastní identitu, tak jako kdysi generace Škvoreckého.Další rovinou volně propojující celou knihu je platonický milostný vztah hlavní postavy Zbabělců (i pozdějších knih Josefa Škvoreckého) Dannyho k dívce zvané Irena. Tento nenaplněný vztah je stále se opakujícím příběhem mladých lidí, návratným motivem generací, jedno v jaké době, jedno v jakém městě, světové odlehlosti.Kniha "Putování k Port Arturu" ve své bohaté příloze obsahuje archivní, dosud nepublikované fotografie skutečných "literárních" postav z díla Josefa Škvoreckého, archivní fotografie květnových událostí v Náchodě v roce 1945, fragmenty nepublikovaných dopisů Josefa Škvoreckého z počátku 50. let minulého století i marginální kresby Náchoda perem Josefa Škvoreckého z okrajů již výše zmiňovaných dopisů.Kniha "Putování k Port Arturu" je psaná přitažlivým jazykem, schopna oslovit širokou veřejnost, především mladé čtenáře. Text celé knihy Tomáš Mazal průběžně konzultoval s Josefem Škvoreckým, který byl také aktivně nápomocen a knihu doporučuje k vydání.

Chcete si přečíst knihu?Putování k Port Arthuru: Cestopis zbabělců ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Tomáš Mazal. Číst Putování k Port Arthuru: Cestopis zbabělců Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY