Vojta Náprstek: Mecenáš, sběratel a vlastenec

Vojta Náprstek: Mecenáš, sběratel a vlastenec - Milena Secká | Replicamaglie.com

...rejcik.gif 3,088 × 3,576; 3.54 MB No copies of this book were found in stock from 839 online book stores and marketplaces ... Vojta Náprstek a dům U Halánků — Česká televize ... .. Alert me when this book becomes available. Kniha: Vojta Náprstek - Vlastenec, sběratel, mecenáš (Milena Secká)(Milena Secká) a ďalších 160 000 kníh, filmov, CD so skvelými ZĽAVAMI. Nakupujte najvýhodnejšie v najväčšom kníhkupectve na Slovensku Gorila.sk Český vlastenec, národopisec, mecenáš a bojovník za pokrok, Vojta Náprstek se narodil roku 1826 v Praze. Pocházel z rodinymajitelů lihovaru a hostince, manželů Antonína a Anny Fingerhutových. Měl bratra Ferdinanda, kte ... Vojta Náprstek - Wikipedie ... . Pocházel z rodinymajitelů lihovaru a hostince, manželů Antonína a Anny Fingerhutových. Měl bratra Ferdinanda, který ovšem zemřel v pouhých 25. letech. Na historických fotografiích je vlastenec a mecenáš Vojta Náprstek zachycen většinou už jako postarší a poněkud kulatější pán s typickými brejličkami a bradkou. Po svém návratu ... Prohlášení Byla jsem seznámena s tím, že na mou bakalářskou práci se pln vzta-huje zákon . 121/2000 Sb., o právu autorském, zejména § 60 - školní dílo....

INFORMACE

AUTOR
Milena Secká
DIMENZE
10,99 MB
NÁZEV SOUBORU
Vojta Náprstek: Mecenáš, sběratel a vlastenec.pdf

POPIS

Po návratu z nucené emigrace v Americe se rozhodl získané zkušenosti a vědomosti uplatnit ve prospěch blaha svého národa a veškerou svou činností se snažil o zprostředkování moderních myšlenek ze zahraničí. V osvětě viděl lék na duševní i duchovní zaostalost a tak jako první otevřel svou knihovnu široké veřejnosti. Druhým krokem byl pravidelný přístup k vědeckým a technickým vynálezům, které mělo zprostředkovávat jím založené průmyslové muzeum. Náprstek si jako jeden z prvních uvědomoval, že národní obrození nebude dokončeno bez zapojení vzdělaných žen a pro ně otevřel ve svém domě první ženský vzdělávací spolek – Americký klub dam. Nejvíce své pokrokové myšlenky ale uplatňoval v rámci komunální politiky jako pražský radní. Jeho zásluhou byla postavena Petřínská rozhledna, bylo prosazeno elektrické osvětlení ulic, pohyblivý chodník na Letnou, zavádění telefonu a plynu do domácností aj. Celý život se snažil přivézt svět do Čech (ať již technickými vynálezy nebo sbírkami pro své muzeum), ale i Čechy do světa (podporou českých vystěhovalců nebo odborníků pracujících v zahraničí.). Text publikace je doplněn citacemi z dobových periodik, literatury i soukromých deníků, jakož i četnými obrázky. Věříme, že muž, o kterém se ví, že učil ženy šít na šicím stroji, si zaslouží monografii, která upozorní i na jeho další neméně zajímavé aktivity. Vojta Náprstek, který byl přezdíván „Mr. Pokrok“, by se letos dožil 185 let.Kniha vychází ve spolupráci s Náprstkovým muzeem.

Chcete si přečíst knihu?Vojta Náprstek: Mecenáš, sběratel a vlastenec ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Milena Secká. Číst Vojta Náprstek: Mecenáš, sběratel a vlastenec Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY