Kolektivizace v Československu

Kolektivizace v Československu - Jaroslav Rokoský, | Replicamaglie.com

... družstvo (zkratka JZD), na Slovensku Jednotné roľnícke družstvo (zkratka JRD), byl obvyklý název zemědělských družstev v socialistickém Československu ... Seznam základní literatury - Ústav pro studium totalitních ... ... .Jejich historie započala nucenou kolektivizací zemědělství.. Po roce 1948 v Československu začaly v důsledku socialistické zemědělské politiky vznikat JZD za účelem vytvoření co největších ... Proces kolektivizace byl ukončen v letech 1959-1960, kdy byl počet členů JZD téměř jeden milion osob. Jedinou výjimkou v Československu tvořily horské oblasti na Slovensku, kde zůstával poměrně značný podíl soukromého sektoru. V průběhu druhého pět ... Dějiny Československa - Wikipedie ... . Jedinou výjimkou v Československu tvořily horské oblasti na Slovensku, kde zůstával poměrně značný podíl soukromého sektoru. V průběhu druhého pětiletého plánu zde výroba, na rozdíl od toho prvního, rostla ... Začala násilná kolektivizace, jež znamenala, až na malé výjimky, likvidaci veškerého soukromého zemědělství v Československu. Kolektivizace zemědělství byla delší proces, který lze rozdělit na několik etap, v průběhu kterých se neustále stupňoval tlak na její úspěšné dokončení. Kolektivizace venkova v Československu a středoevropské souvislosti Autor: Blažek, Petr a Kubálek, Michal Nakladatel: Dokořán EAN: 9788073632267 ISBN: 978-80-7363-226-7 Popis: 1× kniha, 1× CD, vázaná, 330 stran, česky Rozměry: 14 × 21 cm Rok vydání: 2008 (1. vydání) Je pro mě důležité neustále se učit a vzdělávat. Jsem kovaný knihomol se stále rozrůstající se knihovnou. A proto mě moc potěšilo, že jsou teď některé knihy přístupné zdarma online. I když tradičně... Slovo kulak bylo převzato a používáno i českými komunisty v rámci násilné kolektivizace v Československu v 50. letech pro označení rolníků s výměrou nad 15 ha (po znárodnění i s menší rozlohou). V češtině má slovo kulak jednoznačně pejorativní význam....

INFORMACE

AUTOR
Jaroslav Rokoský,
DIMENZE
3,67 MB
NÁZEV SOUBORU
Kolektivizace v Československu.pdf

POPIS

Třiatřicet příspěvků v této kolektivní monografii spojuje ústřední téma – kolektivizace zemědělství v Československu. Kniha je rozdělena do sedmi oddílů a čtenář v ní najde texty českých a slovenských autorů, jež nahlížejí dané téma z pohledu historika, archiváře či právníka. Vedle vývoje vztahu člověka k půdě na vesnici a násilného zpřetrhání tradičního způsobu hospodaření je pozornost věnována také perzekuci sedláků, vyvlastňování majetku církví, využívání bývalých zemědělských usedlostí nápravnými zařízeními, komunistické propagandě či různým formám odporu proti zabavování majetku. Několik příspěvků zaznamenává průběh kolektivizace na příkladu konkrétní obce a jednotlivých hospodářských rodů. Publikována je i známá studie bývalého agrárního politika Ladislava Feierabenda „Jak z komunistického kolektivního vlastnictví půdy vytvořit nový systém“, kterou národohospodář napsal v červnu 1954 v exilu a jež představuje tehdejší plán nápravy zemědělství po násilném združstevňování.

Chcete si přečíst knihu?Kolektivizace v Československu ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jaroslav Rokoský,. Číst Kolektivizace v Československu Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY