Frida Kahlo a její animalitos

Frida Kahlo a její animalitos - Monica Brown | Replicamaglie.com

... library! Frida Kahlo and her animalitos ... Frida Kahlo and her animalitos | Search Results | IUCAT ... . [Monica Brown; John Parra] -- "Chronicles Frida's life -- from her childhood to her rise as one of the world's most influential painters -- capturing the beauty and strength of Frida's creative spirit, which carried her through ... The connections between Frida Kahlo and her xoloitzcuintles, monkeys, turkeys, and other pets are palpable in John Parra's warm, expressive acrylic illustrations. Details of Mexican folk art ground the ... CPRESS Frida Kahlo a její animalitos - Monica Brown ... ... . Details of Mexican folk art ground the story as facial and body expressions from Frida and animalitos reinforce their relationship, showing how Frida was comforted and inspired by ... Frida Kahlo and Her Animalitos, written by Monica Brown and illustrated by John Parra, is based on the life of one of the world's most influential painters, Frida Kahlo, and the animals that inspired her art and life. Brown's story recounts Frida's beloved pets—two monkeys, a parrot, three dogs, two turkeys, an eagle, a black cat, and a fawn—and playfully considers how Frida embodied many ... • animalitos - little animal or little creature in Spanish • elation - very happy and excited Frida Kahlo and Her Animalitos gives us a look into the colorful life of Frida, a little girl who liked animals and art, and grew up to be a famous painter. Frida Kahlo a její animalitos - Monica Brownová . Sezamte se s Fridou Kahlo a jejími roztomilými mazlíčky Frida Kahlo byla výjimečná už jako malá holčička - vynikala nezlomnou vůlí, nezměrnou představivostí a zvídavostí, ale také láskou ke zvířatům, která ji provázala po celý život....

INFORMACE

AUTOR
Monica Brown
DIMENZE
4,75 MB
NÁZEV SOUBORU
Frida Kahlo a její animalitos.pdf

POPIS

Frida Kahlo byla výjimečná už jako malá holčička – vynikala nezlomnou vůlí, nezměrnou představivostí a zvídavostí, ale také láskou ke zvířatům, která ji provázala po celý život. Fridini mazlíčci v mnohém odráželi její vlastní osobnost, ale byli jí také inspirací a věrnými společníky. Seznamte se s jejími pejsky, opičkami, kočkou, papouškem i dalšími němými tvářemi z Fridina malého zvěřince, a zároveň skrze ně poznejte jednu z nejslavnějších malířek všech dob.

Chcete si přečíst knihu?Frida Kahlo a její animalitos ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Monica Brown. Číst Frida Kahlo a její animalitos Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY