Vetřelci a volavky

Vetřelci a volavky - Pavel Karous, | Replicamaglie.com

...odnocení čtenářů Kniha ( měkká vazba ) Produkt je vyprodaný ... Veřejná skupina Vetřelci a volavky - normalizační sochy ... ... . Kniha se zabývá širokým fenoménem sochařství ve veřejném prostoru v Československu v období normalizace. Téma do sebe pojímá nejen solitérní pomníky a sochy na ... Vetřelci a volavky - normalizační sochy. Veřejná skupina. Informace. Diskuze. Členové ... Vetřelci a volavky. 00:00:09 DOBOVÝ KOMENTÁŘ Nikdo dnes neumí přesně říci, 00:00:13 jak bude třeba Praha vypadat za padesát nebo sto let. 00:00:20 Co budou příští generace považovat za důležité, ... Vetřelci a volavky - Pavel Karous | KOSMAS.cz - vaše ... ... . 00:00:20 Co budou příští generace považovat za důležité, 00:00:23 jakou si vytvoří stupnici hodnot.; 00:00:27 Ale docela určitě převezmou kus té naší současnosti. Vetřelci a volavky Vetřelci a volavky 2008 Dokumenty. Dokumentární film Vetřelci a Volavky mapuje plastiku z doby normalizace ve veřejném prostoru na sídlištích i v centru města. Za komunismu platil zákon, že 4% procenta z rozpočtu nové výstavby musí být použita na výtvarnou výzdobu. Vetřelci a volavky Co zbylo z rozsáhlých komunistických plánů estetizace českých sídlišť a veřejných prostranství? V 70. a 80. letech minulého století prožívalo české sochařství pro veřejný prostor neobyčejný rozmach. Sochy a plastiky se staly povinnou výbavou nových sídlišť, poliklinik, obchodních domů ... Vetřelci a volavky jsou zajímavým zamyšlením nad uměním, nad kterým asi většina z nás ohrnuje nos. Myslím, že alespoň u mne film svůj účel splnil. (28.8.2010) všechny komentáře uživatele / Kaferano. Hodnotím vysoko celý projekt Vetřelců a volavek. Svého času mě velmi zaujal a bavilo mě vlastní mapování těchto ... Sochař, pedagog, popularizátor výtvarného umění ve veřejném prostoru a autor projektu Vetřelci a volavky, Pavel Karous, uvádí na Stream.cz nový pořad s názvem Vetřelci a plameňáci.V jednotlivých dílech podrobí Karous svému kritickému pohledu nejrůznější výtvarné projevy v městské krajině a upozorní diváky na zajímavé novodobé oficiální i neoficiální ... Vernisáž Vetřelci a volavky Nedá mi to, abych se alespoň letmo nezmínil o vernisáži výstavy, která bude do 20. ledna přístupná v centru současného umění DOX . Je to výstava zvláštní, protože se nezabývá věcmi novými, ale naopak starými a ještě navíc ne dostatečně starými, abychom k nim měli posvátnou úctu. Dokumentární film Vetřelci a volavky pátrá po historii jednotlivých děl a po osudu jejich tvůrců. Ukazuje se, že v záplavě nevkusných skulptur a kýčovitých výtvorů nalezneme i kvalitní realizace renomovaných tvůrců, kterým se tu a tam podařilo získat nějakou státní zakázku....

INFORMACE

AUTOR
Pavel Karous,
DIMENZE
10,57 MB
NÁZEV SOUBORU
Vetřelci a volavky.pdf

POPIS

Kniha se zabývá širokým fenoménem sochařství ve veřejném prostoru (jindy nazývaném monumentální umění) v Československu v období normalizace s mírným přesahem až do roku 1992. Téma do sebe pojímá nejen solitérní pomníky a památníky na veřejných prostranstvích, ale také sochařskou a reliéfní výzdobu architektury – úřadů, škol, nemocnic, velkých podniků, továren. Řečeno s názvem jedné z kapitol, jde o sochy, které nikomu nepatří. Estetické a ideologické vyznění veřejného prostor totalitního Československa bylo výhradní výsadou státu. Rovněž umělecká výzdoba architektury, podobně jako stavebnictví, podléhala centrálnímu plánování, rozpočty nových staveb musely zahrnovat částky na umělecká díla. Umění se tak stalo součástí státní byrokratické mašinerie. Sochy doslova zaplavily veřejná prostranství, vznikala díla nejrůznější kvality a úrovně, na jejich tvorbě se podílel téměř každý, komunistickou stranou prověřený umělec. Vznikaly však i kvalitou a moderním pojetím výjimečné realizace od umělců zakázaných, často pod jinými jmény, případně za bizarních okolností, vlastních této době. Jedná se o jev nemající mimo totalitní země obdoby. Tato situace skončila krátce po roce 1989 a je až s podivem, s jakým nezájmem dnes tuto širokou uměleckou produkci přehlížíme, jako by šlo o pomníky samotné normalizace, na niž se usilovně snažíme zapomenout. Z lásky k umění a ze zájmu o dobu, kterou nezažily, se nyní různé soukromé a občanské iniciativy snaží sochy ve veřejném prostoru zachránit a analyzovat předpoklady, za jakých vznikaly. Ukazuje se, že situace nebyla nikdy jen černobílá, podmínky, pohnutky a příběhy lidí a jejich děl se liší a prostupují. Kniha představuje více než 500 vybraných děl zachovaných či odstraněných z veřejného prostoru jako reprezentativní vzorek toho, co v letech 1968–1992 vzniklo. Jde o výsledek nesmírně náročného dlouhodobého průzkumu tisíců lokalit celého Československa, který sebou nesl i problém určení autorství sochy a legendy jejího vzniku. Vychází česko-anglicky.

Chcete si přečíst knihu?Vetřelci a volavky ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Pavel Karous,. Číst Vetřelci a volavky Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY