Obhájce moderního umění: Jindřich Chalupecký v kontextu 30.a 40. let 20.století

Obhájce moderního umění: Jindřich Chalupecký v kontextu 30.a 40. let 20.století - Zdeněk Brdek | Replicamaglie.com

...ve 30. a 40. letech 20 ... Obhájce moderního umění - Jindřich Chalupecký v kontextu 30 ... obhájce - ABZ slovník českých synonym ... . a 40. let 20. století autor: Brdek Zdeněk doporučená cena: 259 Kč naše cena:228Kč Obhájce moderního umění Brdek, Zdeněk. 3 dny. Naše cena: 228 Kč Obhájce moderního umění Jindřich Chalupecký v kontextu 30. a 40. let 20. století Autor: Zdeněk Brdek. Studie zaměřená na zhodnocení rané fáze teoreticko-kritického díla Jindřicha Chalupeckého. Mapuje Chalupeckého myšlenkový vývoj ve 30. a 40. letech 20 ... Jedenáctým svazkem k ... Obhájce moderního umění: Jindřich Chalupecký v kontextu 30 ... ... . Mapuje Chalupeckého myšlenkový vývoj ve 30. a 40. letech 20 ... Jedenáctým svazkem knižnice Skrytá moderna, vycházející v nakladatelství Akropolis, je kniha Zdeňka Brdka s titulem Obhájce moderního umění. Jindřich Chalupecký v kontextu 30. a 40. let 20. století. Obhájce moderního umění Brdek, Zdeněk. 3 dny. Naše cena: 228 Kč ... Obhájce moderního umění Jindřich Chalupecký v kontextu 30. a 40. let 20. století Autor: Zdeněk Brdek. Studie zaměřená na zhodnocení rané fáze teoreticko-kritického díla Jindřicha Chalupeckého. Mapuje Chalupeckého myšlenkový vývoj ve 30. a 40. letech ... Knihu vydalo nakladatelství Kant, které bude představeno v reportáži. Podobně významný a vlivný byl v druhé polovině 20. století Jindřich Chalupecký, jemuž je věnovaná novinka Zdeňka Brdka jménem „Obhájce moderního umění. Jindřich Chalupecký v kontextu 30. a 40. let 20. století." Ismy - Umění 20. století - Sedlář Jaroslav . Předkládanou encyklopedií zaplňuje brněnský umělecký historik Jaroslav Sedlář mezeru v české literatuře o dějinách moderního umění. Zainteresovanému čtenáři předkládá kompendium, které ve 260 slovníkových heslech osvětluje nejdůležitější tendence, ismy a techniky výtvarného umění 20. století a české ... Jindřich Chalupecký patří nepochybně k nejvlivnějším postavám českého uměleckého světa druhé poloviny 20. století, jeho pozice v tuzemských kulturních dějinách přitom dosud nebyla dostatečně zhodnocena. Předkládaná publikace chce proto být prvním krokem na cestě zhodnocování Chalupeckého teoreticko-kritického díla a zároveň usiluje o jeho zviditelnění na ... Knihu vydalo nakladatelství Kant, které bude představeno v reportáži. Podobně významný a vlivný byl v druhé polovině 20. století Jindřich Chalupecký, jemuž je věnovaná novinka Zdeňka Brdka jménem "Obhájce moderního umění. Jindřich Chalupecký v kontextu 30. a 40. let 20. století."...

INFORMACE

AUTOR
Zdeněk Brdek
DIMENZE
5,24 MB
NÁZEV SOUBORU
Obhájce moderního umění: Jindřich Chalupecký v kontextu 30.a 40. let 20.století.pdf

POPIS

Jindřich Chalupecký patří nepochybně k nejvlivnějším postavám českého uměleckého světa druhé poloviny 20. století, jeho pozice v tuzemských kulturních dějinách přitom dosud nebyla dostatečně zhodnocena. Předkládaná publikace chce proto být prvním krokem na cestě zhodnocování Chalupeckého teoreticko-kritického díla a zároveň usiluje o jeho zviditelnění na recepčním horizontu širší veřejnosti. Kniha se zaměřuje na první fázi autorovy intelektuální činnosti (období 30. a 40. let), čímž pokládá základy pro případné navazující bádání. Obsahuje reprezentativní antologii Chalupeckého časopiseckých textů, které se neobjevily v souborech Obhajoba umění (1991) či Cestou necestou (2000) a fungují tak jako jejich doplněk. Dále kniha zahrnuje obrazovou přílohu, výrazně aktualizovanou autorovu bibliografii dané periody a především úvodní rozsáhlou studii zasazující jeho myšlení do dobového kontextu, což se děje prostřednictvím usouvztažnění s tvorbou Zdenka Rykra, Karla , Václava Černého, Kamila Bednáře nebo Václava Navrátila. Studie mapuje Chalupeckého myšlenkový vývoj od raných juvenilních recenzí přes filozoficky zaměřené eseje z předválečného a válečného období až po kulturně-politické statě ze třetí republiky. Pozornost je věnována zejména kritikově krystalizující koncepci moderního umění, tak jak se utvářela v interakci s avantgardou, existencialismem nebo socialismem, zvláštní akcent je pak kladen na moderní mytologii všednosti, tolik inspirativní pro Chalupeckého kolegy ze Skupiny 42, a kategorii transcendence, s níž autor opakovaně zachází. Chalupecký je takto představen jako originální myslitel s rozsáhlým intelektuálním záběrem, jehož nejvlastnějším tématem je povaha moderního umění a jeho funkce ve společnosti. Teiga Podobně jako ostatní svazky edice Skrytá moderna publikace přispívá ke zplastičtění obrazu českého modernismu první poloviny 20. století a podněcuje nová promýšlení tohoto mnohovrstevnatého fenoménu.

Chcete si přečíst knihu?Obhájce moderního umění: Jindřich Chalupecký v kontextu 30.a 40. let 20.století ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Zdeněk Brdek. Číst Obhájce moderního umění: Jindřich Chalupecký v kontextu 30.a 40. let 20.století Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY