Nervy

Nervy - Dick Francis | Replicamaglie.com

... of nervy from the Merriam-Webster Thesaurus, plus 120 related words, definitions, and antonyms ... nervy adjective - Definition, pictures, pronunciation and ... ... . Find another word for nervy. Nervy: displaying or marked by rude boldness. Nervy definition, brashly presumptuous or insolent; pushy: a nervy thing to say; a nervy trick to pull. See more. nervy definition: 1. worried: 2. worried: . Learn more. Nervy definition: If someone is nervy , their behaviour shows that they are very tense or anxious , or they... | Meaning, pronunciation, translations and examples nervy meaning: 1. worried: 2. worried: ... Nervy | Definition of Nervy by Merriam-Webster ... ... | Meaning, pronunciation, translations and examples nervy meaning: 1. worried: 2. worried: . Learn more. nervy definition: adjective nerv′i·er, nerv′i·est 1. Rare strong; vigorous; sinewy 2. Brit. nervous; excitable; jittery 3. full of courage; bold 4. Informal ... What does nervy mean? nervy is defined by the lexicographers at Oxford Dictionaries as Easily agitated or alarmed; nervous., Bold or impudent., Vigorous or strong. Nerv, též periferní nerv (lat. nervus), je struktura tvořená myelinizovanými svazky dlouhých výběžků nervových buněk, obklopenými podpůrnou, vazivovou tkání.Jsou to orgány periferního nervového systému, které zprostředkovávají vedení informací z periferie do centrální nervové sous...

INFORMACE

AUTOR
Dick Francis
DIMENZE
7,14 MB
NÁZEV SOUBORU
Nervy.pdf

POPIS

Mladý žokej Rob Finn stojí na počátku dostihové kariéry, a tak - a také díky tomu, že snad nezná strach - dostává koně spíše problematické a papírově slabé než úspěšné. Když se mu však povede několik dostihů, dostane šanci jezdit v jedné z nejlepších stájí v zemi. O to horší je potom pád a série porážek na koních, s nimiž ostatní jezdci vítězí. Na závodištích se o něm začne šuškat, že "ztrácí nervy", čemuž začne skoro věřit i on sám - než si uvědomí, že to všechno nemůže být jen pouhá náhoda nebo jeho neschopnost... Zvlášť když ví, že není prvním, žokejem, jemuž se něco podobného stalo. Jenomže od podezření k důkazu je daleko a za každý krok se na této cestě draze platí.

Chcete si přečíst knihu?Nervy ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Dick Francis. Číst Nervy Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY