Paměť a dějiny č. 3/2018

Paměť a dějiny č. 3/2018 - - | Replicamaglie.com

...náška č. 9 - Pružnost a pevnost I - Fakulta strojní VŠB - TU Ostrava - Duration: 1:08:54 ... Paměť a dějiny č. 1/2010 - kol. | Knihy.ABZ.cz ... . Katedra aplikované mechaniky - 330 VŠB-TUO 4,160 views 1:08:54 Paměť a dějiny 3/2018: Výklad Gulagu v současném Rusku, Žytomyrská poprava a Vorkuta. 18.10.2018 Jan Handl. Hlavním tématem letošního třetího čísla revue Paměť a dějiny je Rusko. Hned v úvodním textu se Tomáš Sniegoň věnuje tomu, jak současní Rusové vnímají období stalinského teroru a dobu gulagů. Popisuje, jak ... Ústav vydává od roku 1993 recenzovaný odborný časopis Soudobé ději ... PDF Paměť a dějiny č. 3/2008 - Obsah ... . Popisuje, jak ... Ústav vydává od roku 1993 recenzovaný odborný časopis Soudobé dějiny zaměřený na témata dějin 20. století v širokém mezinárodním záběru s důrazem na primární historický výzkum. S nečetnými výjimkami překladových zahraničních statí přináší výhradně původní autorské příspěvky....

INFORMACE

AUTOR
-
DIMENZE
11,44 MB
NÁZEV SOUBORU
Paměť a dějiny č. 3/2018.pdf

POPIS

V roce 1938 kulminovala stalinská hrůzovláda. Ve věznicích a v táborech Gulagu skončilo jeden a půl milionu lidí. Odhadem sedm set tisíc lidí zahynulo na popravištích. V soukolí Velkého teroru našly smrt i stovky Čechoslováků. Třetí letošní číslo Paměti a dějin je připomíná. Studie Mečislava Boráka pojednává o hromadné popravě Čechů v Žytomyru. Došlo k ní 28. září 1938, na svátek sv. Václava. Jednalo se o největší masovou exekuci českého obyvatelstva na sovětském území. Jak je na tom současná Ruská federace se schopností převzít odpovědnost za krvavou sovětskou minulost? Na jednu stranu v dnešním Rusku dochází k represivním zásahům vůči historikům a institucím (Muzeum Perm-36), na druhou stranu vznikají nová muzea Gulagu (Moskva, Inta) a památníky politickým represím (Moskva). Jak této situaci porozumět napoví studie Tomáše Sniegoně, který se oficiálnímu ruskému výkladu stalinismu věnuje na univerzitě ve švédském Lundu. Téma dále rozvíjí studie Štěpána Černouška o nezávislém sdružení Memorial, které už od sovětských časů usiluje o pravdivé zhodnocení komunistických represí. Autor též vede obsáhlý rozhovor s Janem Račinským, novým předsedou vedení Mezinárodního Memorialu. Po stopách největšího táborového komplexu v dějinách Gulagu se můžete vydat prostřednictvím rubriky fotogalerie. Ta ukazuje minulost i současnost táborového města Vorkuta a jeho okolí, přičemž nabízíme i pohled z vesmíru s pomocí nedávno odtajněných snímků amerických špionážních družic. Interaktivní mapu, kterou na základě špionážních materiálů sestavil Radek Světlík, si můžete prohlédnout také na webové adrese vorkuta.ustrcr.cz.

Chcete si přečíst knihu?Paměť a dějiny č. 3/2018 ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor -. Číst Paměť a dějiny č. 3/2018 Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY