Čechoslovakismus

Čechoslovakismus - Adam Hudek (ed.), | Replicamaglie.com

...adit spisovnou češtinou a všeobecným zaváděním české kultury ... NLN s.r.o. - Již zítra! Představení knihy... | Facebook ... . Oba jazyky měly být, a také byly, po celou dobu trvání první republiky rovnoprávné. Čechoslovakismus - klíč k národnostní struktuře nového státu. Demografové ze Státního úřadu statistického (SÚS) se pokoušeli zjistit přesný počet Čechů a Slováků v roce 1920, tedy rok před plánovaným sčítáním lidu. Důvodem byla korekce úmyslně zkreslených údajů o národnostn ... Detail - Imre Kertész Kolleg Jena ... . Důvodem byla korekce úmyslně zkreslených údajů o národnostním složení obyvatelstva na ... Čechoslovakismus a Československá republika rostly a padaly v souvislosti se zahraničně-politickým vývojem. Poměrně brzy po vzniku státu se ukázalo, že čechoslovakismus existuje pouze jako formální koncept, který se objevuje při oficiálních ceremoniálech nové republiky, ale nepronikl do každodenního života. Přednáška prof. Eduarda Gombára, která zazněla v rámci přednáškového dne Evropa a islám v dějinách pořádaném Spolkem studentů historie FF UK 23. 4. 2015 na půdě Filozofické fakulty UK. Čechoslovakismus patří mezi nejspornější pojmy českých a slovenských dějin. Byl-li jedněmi vnímán jako snaha o prosazení české nadvlády na Slovensku, pro jiné představoval symbol zápasu o republiku a státně-politickou existenci v meziválečném období. Po druhé světové válce už myšlenka čechoslovakismu poněkud vyčpěla. Slováci si postupně prosadili federaci a nakonec podruhé vlastní stát. Kdo se o vzájemné soužití našich národů hlouběji zajímá a chce získat hutné, a hlavně zasvěcené informace, neměl by Čechoslovakismus nechat ležet na pultech bez povšimnutí....

INFORMACE

AUTOR
Adam Hudek (ed.),
DIMENZE
5,53 MB
NÁZEV SOUBORU
Čechoslovakismus.pdf

POPIS

Čechoslovakismus patří mezi nejspornější pojmy českých a slovenských dějin. Byl-li jedněmi vnímán jako snaha o prosazení české nadvlády na Slovensku, pro jiné představoval symbol zápasu o republiku a státně-politickou existenci v meziválečném období. Autoři a autorky knihy zbavují čechoslovakismus jeho emocionálních nánosů a pojímají jej jako důležitý koncept, jehož proměny a kulturně-politické souvislosti sledují od poloviny 19. století až po rozpad Československa v roce 1993. Publikace předních českých a slovenských historiků a historiček je určena nejen pro odborné publikum, ale i širší veřejnosti, zejména novinářům, učitelům či pracovníkům diplomatického sboru.

Chcete si přečíst knihu?Čechoslovakismus ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Adam Hudek (ed.),. Číst Čechoslovakismus Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY